Božena Němcová, roz. Barbora Novotná

Datum narození: 04.02.1820
Narodila se v obci Vienna.
Zemřela 21.01.1862 ve věku 41 let v obci Praha. Poznámka: zemřela v šest ráno zřejmě na rakovinu dělohy

Byla česká spisovatelka. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy.

Původ jména Božena - Jméno Božena má původ zcela jasný. Základem je slovo Bůh a u nás velmi častá přípona ženských jmen -..


manžel Josef Němec

Josef a Božena se vzali v roce 1837.
Josef byl o 15 let starší než Božena.
Datum narození: v roce 1805
Zemřel 17.09.1879 ve věku 74 let.
Děti: Hynek Němec (? - 19.10.1853), Karel Němec (16.10.1839 - 03.05.1901), Theodora Němcová (1841 - 1920), Jaroslav Němec (1842 - 1898).
Byl to vojácky silný a nekompromisní muž. Pracoval jako úředník finanční stráže a proháněl pašeráky s nezlomnou odvahou. Rodinný přítel Josef Franta Šumavský o něm napsal: „Byl pravý Bořivoj, vždy hotov rázně vystoupiti: tam proti podloudníkům, tam proti odpůrcům české národnosti.

Původ jména Josef - Josef (hebrejsky יוֹסֵף‎‎) je mužské jméno, jež má tento význam: „Ať (Hospodin) přidá“. Nejstarší bi..

partner Dušan Lambl

osoba je evidována jako zesnulá, přesné datum úmrtí však není zadáno
Roku 1851 se Božena Němcová zamilovala do MUDr. Dušana Lambla, který ošetřoval jejího syna Hynka, umírajícího na tuberkulózu. Vztah rychle skončil, když Josef Němec nalezl u manželky Lamblův milostný dopis a ztropil manželce hroznou scénu.
Lékař
Božena a Dušan byli neoddaní partneři.

Původ jména Dušan - Dušan je mužské křestní jméno srbského původu. Všeobecně se soudí jako zkrácenina jména Duchoslav. J..

partner Václav Bolemír Nebeský

osoba je evidována jako zesnulá, přesné datum úmrtí však není zadáno
Koncem roku 1842, prožila Božena velkou lásku - vztah s básníkem a pětadvacetiletým medikem Václavem Bolemírem Nebeským. Jezdila s ním na vlastenecké výlety do pražského okolí a také na Mělnicko a láska ji spalovala. Tak, až se Nebeský ulekl. Navíc Němec oprávněně žárlil a pražští vlastenci byli pohoršeni. Současník Jan Pravoslav Koubek o jejich vztahu napsal: „Řádný muž chce řádnou manželku. Ale žádnou spisovatelku.“ Nebeský se s Němcovou rozešel v říjnu 1843.
básník a medik
Božena a Václav Bolemír byli neoddaní partneři.

partner Jan Helcelet

osoba je evidována jako zesnulá, přesné datum úmrtí však není zadáno
Božena se zamilovala do černovlasého krasavce, Jana Helceleta, člena Českomoravského bratrstva a profesora na technice v Brně. Byl ženatý. Poprvé jej uviděla v Brně v dubnu 1851. A měla s ním intimní poměr. Ona do něj vkládala obrovskou lásku, on si chtěl užívat. „Jiná otázka jest, máme-li pro lásku ještě bláznit jako mladá chasa. Máme-li pro lásku svobodu ztráceti. Věru ne!“ psal jí. V prosinci 1851 se rozešli.
Božena a Jan byli neoddaní partneři.

Původ jména Jan - Jan je druhé nejčetnější české křestní jméno a také druhé nejčastější české mužské jméno novorozenců..
tisk