Co najdu v matrice

Co najdu v matrice

Každý typ matriční knihy má trochu jinou strukturu. Informace se také postupně mění v čase: v nejmladších knihách toho najdete většinou nejvíc a nejčitelněji, směrem do minulosti jsou informace stručnější. Záleží také na lokalitě a konkrétním faráři, co byl zvyklý do matriky psát.

Setkáte se se třemi typy matričních knih:

Knihy narození. Označují se jako N, případně I-N, když obsahují index. O něm se ještě rozepíšu. Kromě jména dítěte a dne jeho narození v těchto knihách najdete také datum křtu a číslo domu. Zaškrtávací formou se uvádí, jestli se narodila holka nebo kluk, jestli je to manželské nebo nemanželské dítě, jestli je katolického nebo jiného vyznání.

Jsou zde pole pro otce a matku, v každém je jejich povolání, bydliště nebo místo narození, často stejné informace o jejich rodičích. Křížek před jménem značí, že daná osoba je už po smrti, a to je informace, která vymezí prostor pro další hledání v minulosti. Zkušení genealogové radí všímat si také jmen svědků, které mohou v případě nejasností pomoci, ale zatím jsem to nepotřeboval.

Knihy sňatků (O, I-O). Mám je nejradši, protože jsou v nich informace hned o dvou osobách. A navíc často obsahují i věk ženicha a nevěsty, takže se z toho dá spočítat přibližný rok jejich narození. Sňatků je navíc méně, knihy proto nejsou tak rozsáhlé a zápis se dá najít rychleji.

Knihy úmrtí (Z, I-Z). Jsou nejstručnější, často v nich objevíte jen informace o partnerovi, příčinu a věk úmrtí. Zjistíte ale třeba, jestli je manžel už také po smrti, což se opět hodí – u jména je v takovém případě křížek. Vyhledávání záznamů o úmrtí je většinou manuální práce, kdy procházíte matriku (v lepším případě index) a snažíte se na něco natrefit.

 

Zajímá vás, na jakých adresách digitalizované matriky naleznete?

 

zdroj: https://www.zive.cz, https://www.unet.cz/

Více na: https://www.zive.cz/clanky/jak-sestavit-rodokmen-z-informaci-ktere-jsou-na-internetu/co-najdete-v-matrice/sc-3-a-173054-ch-101876/default.aspx#articleStart

Více na: https://www.zive.cz/clanky/jak-sestavit-rodokmen-z-informaci-ktere-jsou-na-internetu/co-najdete-v-matrice/sc-3-a-173054-ch-101876/default.aspx#articleStart

 


autor:

genealogie
vytvořil(a) rodokmen: 12