Mikuško

Mužský tvar příjmení Ženský tvar příjmení
Mikuška Mikušková
Mikuško Mikušková
Mikuschka Mikuschková
Mikushko Mikuschková

Mika (1391 Mika cerdo - koželuh, 1398 Nicolai cerdonis, 1549 Mikulass jinak Mika, z osobního jména Mikuláš); Mik-an (1379-82 Mikess dictus Mikan); Mik-as; Mik-át; Mik-elka; Mik-eska; Mik-eš (1383 Nicolai pictoris - malíři, 1383 Mikess pictor); Mik-eštík; Mik-iska (též zkomolené Mitiska); Mik-iš; Mik-l (německy, zdrobněle); Mik-lík (zdrobnělé); Mik-las; Mik-láš; Mik-lenda; Mik-liš; Mik-loš; Mik-lovič; Mik-oda; Mik-olajčík; Mik-olaj; Mik-olanda; Mik-ota; Mik-ousek; Mik-ovec (přídavné jméno přivlastňovací, též ze zaniklého místního jména); Mik-sa; Mi-xa (1385 Nicolaus Kartus, 1389 Mixonis Kartus); Mik-ša; Mik-šan; Mik-šánek; Mik-šaník; Mik-šátko; Mik-še; Mik-šík (Mixík balneator - lázeňský, 1391 Nicolai balneatoris); Mik-šíček; Mik-šovic; Mik-šovský; Mik-uda; Mik-ula; Mik-ulajčík; Mik-ulák; Mik-ulanda; Mik-uláštík; Mik-ulec; Mik-ulčák (též z místního jména Mikulčice); Mik-ulecký (též z místního jména Mikuleč); Mik-ulejský; Mik-ulenka; Mik-ulica; Mik-ulík; Mik-ulíček; Mik-ulín; Mik-ulinec; Mik-ulka; Mik-uš; Mik-uša; Mik-ušinec (z přídavného jména přivlastňovacího příponou -ec); Mik-uška; Mik-uškovič (přivl. rodině); Mik-uta; Mik-yna (z přídavného jména přivlastňovacího k Mika); Mik-ysa; Mik-ysek; Mik-yska, Mik-yška.

---
zdroj: Naše příjmení - Edice: Malé encyklopedie, svazek 16, Mladá Fronta, Praha, 1983 (MOLDANOVÁ, Dobrava)


České příjmení Mikuška je rodového původu odvozeno od osobního jména otce prvotního nositele. V uvedeném případě je jméno zkrácenou formou příjmení Mikula, obě jsou odvozena z osobního jména "Nikolas". Proto tedy příjmení Mikuška znamená "syn nebo potomek Nikolasův". Osobní jméno Nikolas pochází z řeckého jména "Nikolaus", ze slov "nikan" co znamená "dobýt, přemoci v boji" a "laus" ve smyslu "lidi". Jméno bylo ve středověku populární mezi křesťany po celé Evropě, převážně v důsledku proslulosti biskupa Lyciana (žijícího) ve 4. století, o kterém vzniklo mnoho legend a který byl uctíván v ortodoxní církvi právě tak jako v církvi katolické. Východoevropská forma jména Nikolas bývá vyslovována s "M" jako například v českém jménu Mikuláš nebo v polském Mikolaj.

---
zdroj: The Historical Research Center, 1061/368


Varianty tohoto příjmení zahrnují tvary Mikus, Miku, Mikula a Mikuc, Mikusch a Mikucki. Existuje zmínka o české rodině jménem Mikusch von Buchberg. Této rodině byl udělen šlechtický titul v osobě Johann Ludwig Mikusch dne 16. srpna 1707 s právem užívat tituly český rytíř, lord a hrabě. Členové této rodiny sloužili v pruské armádě.

Další odkaz byl nalezen v rodině Medvecky-Mikuška pocházející z Medvedzia, Arva Megye (Oravská župa), Maďarsko a která je prokazatelná v průběhu 18. století. Členem této rodiny byla Anna Medvecka-Mikuška, dcera Jan Medvecky-Mikuška, který je zaznamenán cca od 1771.

---
zdroj: http://m.mikuska.sweb.cz/stranky/stranka01prij.html

Nejstarší osoby v rodokmenech:


Hledat Mikuška Mikušková Mikuško Mikušková Mikuschka Mikuschková Mikushko Mikuschková
Rodostrom.cz MikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
Kdeje.infoMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
FacebookMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
Archív zosnulýchMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
V slovenský telefonním seznamuMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
V českémMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
V maďarskémMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
V rakouskémMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
V švýcarskémMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
V německém telefonním seznamuMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková
TwitterMikuškaMikuškováMikuškoMikuškováMikuschkaMikuschkováMikushkoMikuschková